Záhradná činnosť Stavebná činnosť

 

Služby - Návod na údržbu

Trávnik

Kosenie- Výška trávnika max 2 násobok kosenej výšky. Trávnik by sa mal kosiť na výšku 4-5 cm.Kostrava, Mätonoh, Lipnica 2,5-5 cm. Posledné kosenie pred prvými mrazmi, zazimovať by sa mala tráva max 5-6 cm vysoká, ideál cca.3,5cm.

Hnojenie- Trávnik sa hnojí každých 3-5 týždňov. Jarné hnojenie (štartovacie)sa aplikuje pri začiatku vegetácie a to je cca. druhá polka marca až začiatok apríla. Štartovacie hnojivo by malo obsahovať nim 20% N /dusík/. Počas sezóny NPK 15-5.12. Dávka 100 m2 cca. 3-4 kg.

Október, aplikovať jesenné hnojivo na trávniky 1x prvá polka októbra

Hnojivo sa aplikuje vždy na suchý porast, pozor na liadok a močovinu !!!, pri mokrej tráve spáli porast. Po prihnojení je potrebné poliať trávnik čím skorej od aplikácii hnojiva.

Chémia- Pri veľmi daždivom počasí pri objavení čiernych miest (začiatok vyhnívania trávy) postriekať BRAVOM, riediť ako pri ostatných plodinách alebo môže byť aj silnejší roztok.Oranžovo fialové fľaky na tráve striekat Bumper 25EC. Podľa návodu. Prelepší účinok fungicídov používat zmáčadlo SILVET L77

Dvojklíčne buriny- BOFIX 50ml/3l vody.

Jednoročné trávy lipnicovité PUMA EXTRA 6ml/1l vody.

Pri striekaní totálnym herbicídom nechodiť po trávniku bez očistenia topánok!!!

Vertikutácia- Jarná vertikutácia marec do prvej polky apríla. Jesenná vertikutácia september, až prvá polka októbra.

 

Dreviny

Dreviny- Jarná údržba- marec. Ostrihanie kríkov max o 1/2 výšky. Nestrihať Magnólia a skoro kvitnúce kry /zlatý dážť, vŕby, čerešne/. Dreviny kvitnúce v lete striháme na jar. Magnóliu, levandulu a Santolina strihámevždy po odkvitnutí. Režeme max. o 1/3 až 1/2. Raz za 3-5 rokov,  treba previesť hlbší zmladzovací rez. Prvé 2-3 roky výchovný rez pre zabezpečenie tvaru dreviny. Mladé dužinaté výhonky listnatých krov sa môžu zaštipovať v júli.

Trvalky- ostrihanie na jar. Odstraňujú sa všetky odumreté nadzemné časti. Počas roka  odstraňovať len nežiaduce výhony a súkvetia. Nestrihať na jeseň!! Lavandula a Santolina sa strihá po odkvitnutí.

Trávy okrasné- Rez robíme na jar a to cca. 5-10 cm nad zemou. Carex sa zrežú len končeky, odstrániť len odumreté časťi. Festuca je potrebné pretrhať trs a odstrániť odumreté steblá /nestriháme/. Rez nikdy nerobíme na jeseň. Vyššie  trávy sa môžu zviazať do snopku.

Hnojiť 1-2 krát do roka, použiť NPK. Aplikovať v máji a júli.

Dreviny zalievame len v extrémnych suchách. Pri premokrení sa oslabuje rast a môže doisť aj k úhynu rastliny.

 

Závlaha

Odstavenie systému v októbri /druhá polka/.

Spúšťanie na jar podľa potreby. Pozor na jarné mrazy. Môže doisť k poškodeniu hlavne nadzemných častí, ktoré už zamŕzajú pri -0°C.

 

Kvapková závlaha- potreba púšťania max 1x do týždňa aj to len od druhej polky mája do polky septembra. Najlepšie manuálne podľa potreby, len v suchách. Prvý rok môže byť spustená 1x do týždňa.

 

Ovocné druhy

V jarnom období ešte pred pučaním treba vykonať preventívny postrek SULKOU. Striekať len pri teplotách nad 5°C a min. dve noci nesmie mrznúť.

Broskyne- na jeseň po opade listov postriekať Mednatým prípravkom KUPRIKOL a ďalší postrek aplikujeme na jar ešte pred pučaním.

Drobné ovocie je možné postriekať aj v máji a to mednatým prípravkom, min 2-3 týždne pred dozretím plodov.

 www.lpland.sk. Všetky práva vyhradené.
Created by www.web-master.sk 2012